انجمن دندان پزشکی ایران پیرامون گرانی و کمبود مواد و تجهیزات دندانپزشکی

انجمن دندان پزشکی ایران پیرامون گرانی و کمبود مواد و تجهیزات دندانپزشکی

انجمن دندانپزشکی ایران
نشست کمیته صنفی و کارشناسی انجمن دندانپزشکی ایران با حضور جمعی از اعضای هیئت مدیره، اعضای کمیته صنفی، برخی نمایندگان شرکت های تولیدی، وارداتی و توزیعی و نیز مسئولین اداره کل تجهیزات پزشکی و معاونت درمان در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و با هدف بررسی وضعیت کمبود و گرانی مواد دندانپزشکی و تاثیر آن بر ارائه خدمات دندانپزشکی توسط همکاران به مردم برگزار گردید. 
در جلسه مذکور که مقدمه نشست بزرگتری با حضور همه انجمن های علمی دندانپزشکی و مسئولین عالی‌رتبه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد، حاضران نقطه نظرات کارشناسی در مورد عوامل به وجود آمدن شرایط کنونی و راههای برون رفت از آن را بر اساس میزان اختیارات و وظایف انجمن و سایر نهادهای ذی‌ربط بررسی نمودند:موضوعاتی مانند
-تغییرات به وجود آمده در مسیر ثبت سفارش و ورود کالا و عدم وجود زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری لازم در اواخر سال ۱۳۹۶ 
-وجود نوسانات ارز و عدم تدبیر لازم از طرف مسئولین مالی و پولی در دولت در کنار برخی کارشکنی‌های دشمنان کشور
-زیاده طلبی تعداد انگشت شماری از شرکتهای وارد کننده برای افزایش قیمت محصولات از قبل خریداری شده و ثبت سفارش بیشتر 
-واسطه‌گری های غیر لازم و بعضا چند لایه و اختلال در سیستم توزیع 
-اصرار برخی همکاران دندانپزشک به خرید بیشتر مواد و وسایل و ذخیره آن از ترس گرانی بیشتر 
-و ........
برخی عوامل مهم به وجود آمدن شرایط اخیربوده است 
در جلسه مذکور توسط مسئولین اداره کل تجهیزات اعلام شد که این مجموعه با دادن اولویت ۱ به تمامی مواد و تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی، ثبت سفارش محصولات را از همه شرکت ها پذیرفته و بخشی از ایشان نیز در دوره جدید ارز با قیمت دولتی را دریافت نموده اند. با این وجود در سال جدید و به دنبال افزایش قیمت ارز در بازار میزان ثبت سفارش شرکت ها تا دو برابر افزایش یافته است. ایشان همچنین به نظارت بیشتر و دقیقتر بر امر واردات و قیمت‌گذاری توجه ویژه ای مبذول خواهند داشت.  ضمناامکان اجازه ورود کالا توسط سایر شرکتها در صورت عرضه گران قیمت محصولات توسط نمایندگان اختصاصی از جمله دیگر تصمیمات اداره کل برای کنترل بازار بوده است. 
در همین راستا انجمن دندانپزشکی ایران با شناخت از حدود حدود وظایف اختیارات خود و پرهیز از بلندپروازی های بی ثمر و حساسیت برانگیز مطالب زیر را به استحضار همکاران می رساند :
۱.پیگیری مطالبات و دفاع از خواسته‌های صنفی جزوه حقوق تک تک آحاد جامعه دندانپزشکی بوده و در همین راستا از هرگونه اطلاعیه، طومار و کمپین تشکیل شده که با پرهیز از خواسته های غیر متعارف و دامن زدن به اعتراضات غیرمنطقی تشکیل می شود حمایت می‌کنیم 
۲.در تمامی آنچه پیگیری می‌کنیم مقدم بر منافع صنفی، توجه ما به سلامت مردم با در نظر گرفتن مشکلات و مسائل ایشان است جامعه دندانپزشکی علیرغم مشکلات به وجود آمده در بالا رفتن قیمت مواد مصرفی و تجهیزات  و در نهایت افزایش قیمت تمام شده ارائه خدمات دندانپزشکی، هنوز افزایشی در تعرفه خدمات نداده و عملا خود سوبسید این تفاوت را متقبل شده است از این پس نیز با پیگیری خواسته‌های به حق خود از دولت و سایر دست اندرکاران وجهه همت خود را ارائه خدمات مناسب و با کیفیت به مردم قرار می دهد   همین جا از همه همکاران می‌خواهیم این روزها بیش از گذشته رعایت حال مردم خوب و سرافراز میهن مان را داشته باشند بدون شک رفتار درست ما در این دوران سخت معیشتی علاوه بر وظیفه انسانی موجبات اعتماد مردم عزیز به جامعه دندانپزشکی و پزشکی کشور را به همراه خواهد داشت.
۳. توجه به سلامت مردم و رفاه آنان از جمله وظایف دولت است آنچه امروز مردم و جامعه ما با آن دست به گریبان است علاوه بر برخی دشمنی‌ها، ناشی از عدم تدبیر نامناسب امور است. در همین راستا از مسئولین عالی رتبه اتخاذ سیاست‌های صحیح و اجرای درست امور را خواستاریم. 
از آنجا که با توجه به شواهد و مستندات، کشور در حال گذراندن دوران بسیار سخت و نوعی مبارزه اقتصادی می باشد، مسلما آگاهی از شرایط و الزامات مدیریت این برهه که یقینا به دلیل خصوصیات پیچیده و ترکیبی آن است،می بایست از تجربیات غنی خود که اساس آن بر محوردانستن مردم، جذب اعتماد حداکثری و مشارکت عمومی تمامی اقشار و صنوف بود، بهره ببریم. 
۴.وجود فضای غیر واقعی و آلوده به تنش فزاینده، ناشی از عدم وجود نهاد متولی اطلاع رسانی و ساماندهی جو روانی جامعه، در کنار گسترش اخبار غیر موثق و غالبا غرض ورزانه، ضرورت حضور  پر رنگ تمامی ذینفعان تاثیرگذار و موثر در  کلیه مراحل چرخه  تامین، توزیع، مدیریت ونظارت مواد و تجهیزات دندانپزشکی، در  جلسات تحلیل شرایط بازار، برنامه ریزی مبتنی بر واقعیت و اقدام فراگیر مستند بر شواهد، به منظور جذب حداکثری تمامی پتانسیل های موثر در این حوزه و در عین حال امکان هماهنگی هر چه بیشتر بین ذینفعان از صف تا ستاد را میطلبد.
۵.اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی (و دندانپزشکی) می‌بایست با اطلاع رسانی صحیح اقدامات و تصمیمات، ضمن بازگشت آرامش ،اطمینان در بین مدیران محترم شرکت ها و همکاران دندانپزشک و در نهایت بین مردم را ایجاد نماید. وجود اطلاعات شفاف بدون شک جلوی سود جویی های غیرمتعارف و زیاد طلبی ها را خواهد گرفت. 
در همین راستا استفاده از سیاستهای تشویقی و انگیزشی در خصوص شرکتها و نهادهایی که باعث رفع مشکلات مختلف موجود در عرصه گردیده و  هم زمان برخورد قاطع، شفاف و موثر
با نهادها، شرکتها و افرادی که سود خود را در تهدید سلامت و امنیت مردم می بینند مورد درخواست همگان میباشد. 
۶. اتحادیه تهیه و توزیع مواد و تجهیزات دندانپزشکی به عنوان نماینده صنف لازم است ضمن پیگیری مطالبات اعضای خود 
 ضرورت نقش آفرینی صنف و اتحادیه در امر نظارت و اطلاع رسانی به جامعه هدف به صورت سیستماتیک و نظام مند، در راستای غلبه بر جنگ روانی  موجود را سرلوحه فعالیت های خود قرار داده و
با نظارت دقیق تر زمینه التهاب در افزایش قیمت مواد مصرفی وسایل و تجهیزات را از بین برده و نقش خود را در ارائه خدمات مناسب به مردم عزیز ایفا نماید. 
۷. انجمن دندانپزشکی ایران با تاکید بر مسیر میانه روی و پرهیز از رفتارهای شعاری و بی نتیجه ، هرگونه همکاری با مسئولان در وزارت بهداشت و اتحادیه را برای انجام بهتر امور وظیفه خود می‌داند. حضور انجمن مادر و تصمیمات آن که بر اساس تصمیمات جمعی اتخاذ می‌شود ، فرصتی است تا با کمک و همیاری آن بخشی از مشکلات کشور در حوزه دندانپزشکی مرتفع گردد. 
 در پایان از همکاران عزیز می‌خواهم با خویشتن داری و پرهیز از تعجیل در تهیه مواد مصرفی و تجهیزات زمینه ساز بازگشت آرامش در حوزه کاری خود شوند. مشکل امروز ما بخشی از مشکلات بزرگ کشور است و حل شدن آن در گرو همکاری دولت و آحاد اقشار و گروه‌های اجتماعی است بیایید همه با هم در این مقطع وظیفه خود را به درستی به انجام رسانیم.
 
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 1
  • 0
  •  
  •