رئیس شبکه هپاتیت ایران: روز جهانی هپاتیت فرصتی برای آگاهی جامعه

رئیس شبکه هپاتیت ایران: روز جهانی هپاتیت فرصتی برای آگاهی جامعه

روابط عمومی انجمن دندان‌پزشکی ایران


6 مرداد مصادف است با روز جهانی هپاتیت. در این روز شبکه هپاتیت ایران علاوه بر برگزاری نشست و هم‌اندیشی مبادرت به توزیع کتاب، جزوه و بروشور در بین جمعیت‌های هدف و نیز برگزاری جلسات آموزشی جهت اطلاع‌رسانی در خصوص هپاتیت‌های ویروسی و بیماری‌های کبدی نموده است.
با توجه به برنامه‌های شبکه هپاتیت مبنی برریشه کنی هپاتیت در ایران تا سال 1410 به‌واسطه بهره‌گیری از داروهای مؤثر و نیز اجرای برنامه‌های جامع واکسیناسیون هپاتیت در نوزادان و گروه‌های پرخطر به‌ویژه بیماران هموفیلی، تالاسمی، دیالیزی، معتادان تزریقی و افراد باسابقه زندان، این شبکه در تلاش است تا از طریق آگاهی‌رسانی به جامعه به‌خصوص جامعه پزشکی و دندان‌پزشکی ایران ضمن بالا بردن سطح آگاهی، دسترسی این بیماران را به خدمات دندان‌پزشکی و امنیت دندان‌پزشکان را افزایش دهد.
بدین منظور گفت‌وگوی کوتاهی با دکتر سید مؤید علویان استاد و رئیس شبکه هپاتیت ایران داشتیم. ایشان در ابتدا ضمن اشاره به باورهای غلطی که در سطح جامعه در مورد هپاتیت ویروسی و دندان‌پزشکی وجود دارد بر اصلاح این باورهای غلط تأکید نموده و افزود:
موضوع هپاتیت به‌خصوص در بین پزشکان و دندان‌پزشکان باید از دید علمی نگریسته شود. در این مورد متأسفانه در جامعه باورهای غلطی وجود دارد که ما باید این باورهای غلط را اصلاح کنیم.
ویروس هپاتیت بی و سی که از ویروس‌های مهم جامعه بشری است و انتقال آن از طریق خون صورت می‌گیرد، از روش‌های مختلفی ازجمله: جراحی، استفاده از سرنگ مشترک، رفتار جنسی پرخطر و یاهر مقوله‌ای که با مقوله خون سروکار داشته باشد.
ازاین‌جهت این سؤال هم در مورد حوزه کاری دندان‌پزشکان وجود دارد که آیا دندان‌پزشکی می‌تواند موجب انتقال ویروس هپاتیت بی و سی باشد؟
 مطالعات مختلف نشان داده که عدم رعایت استرلیزاسیون و عدم آموزش کافی در دندان‌پزشکان تجربی در ایران می‌تواند باعث انتقال این بیماری بشود.
 بحث دندان‌پزشکان تجربی یک موضوع بسیار مهمی است؛ که باید دقت کنیم که موضوع دندان‌پزشک تجربی ممکن است افراد آموزش ندیده باشند و باعث انتقال ویروس از یک بیمار به یک بیمار دیگری شود.
باید تأکید کنم عمدهٔ انتقال بیماری از طریق دندان‌پزشکی نیست بلکه راه عمده انتقال این بیماری انتقال از طریق مادر به فرزند است که خوشبختانه با واکسیناسیون‌هایی که انجام‌شده ما شاهد کاهش هپاتیت   بی‌  در طی سال‌های گذشته در کشور هستیم.
زمانی شیوع هپاتیت بی در ایران بین 5 تا 7 درصد بود الآن به‌جز دو استان سیستان و گلستان زیر 2 درصد است. هپاتیت سی هم خوشبختانه در کشور ما شیوع کمی دارد. طبق آمار حدود 196 مبتلا در کشور داریم که عمده انتقال از طریق اعتیاد صورت گرفته است.
رئیس شبکه هپاتیت ایران در مورد نقش خدمات دندان‌پزشکی در انتقال این بیماری اظهار داشت:
می‌توانیم بگوییم که متأسفانه برخی از دندان‌پزشکان تجربی که آموزش کافی ندیده‌اند می‌توانند باعث انتقال این بیماری بشوند لیکن دندان‌پزشکی راه عمده انتقال هپاتیت بی و سی در ایران نیست.
افراد بسیاری به دندان‌پزشکی مراجعه کرده و خدمات گرفته و خطری هم برای انتقال بیماری به وجود نیامده است.
دکتر مؤدیان در مورد احتمال ابتلا دندان‌پزشکان و شاغلین حرف پزشکی به هپاتیت افزود:
در ارتباط با صاحبان حرف پزشکی که ممکن است در معرض ابتلا از طریق نفوذ سوزن آلوده به دست یا پاشیدن ترشحات بزاقی به چشمان باید تأکید کرد که این خطر از طریق واکسیناسیون کاملاً قابل‌رفع است.
ازآنجایی‌که حفظ سلامت دندان‌پزشکان بسیار لازم و واجب است از همه دندان‌پزشکان خواهش می‌کنم که حتماً واکسن هپاتیت بی را بزنند و حتماً مراقبت‌های لازم و پیشگیرانه انجام دهند تا باعث انتقال بیماری نشوند.
رئیس شبکه هپاتیت ایران همچنین در مورد برنامه‌های آموزشی این شبکه اظهار داشت:
در مورد آموزش‌های شبکه هپاتیت کتابی برای دندان‌پزشکان به زبان فارسی تهیه‌شده که همکاران می‌توانند از طریق سایت www.hep.ir
دانلود نمایند.
 در کنگره‌ها هم عمدتاً کارگاه‌های آموزشی برای همکاران دندان‌پزشک برگزار می‌کنیم و تقاضا دارم که در کنگره‌های دندان‌پزشکی هم به موضوعات انتقال از راه خونی توجه بیشتری شود. دقت بکنیم که گاهی هم همکاران دندان‌پزشک ما از طریق دستگاه‌های قضایی یا قانونی مبنی بر انتقال بیماری از فرد مرض به فرد دیگری مورد اتهام قرار می‌گیرند ولی وقتی بررسی می‌شود متوجه می‌شویم اکثر مواقع این بیماری قبل مراجعه بیمار به دندان‌پزشکی در وی وجود داشته است.
از طریق آموزش می‌توان از بسیاری موارد انتقال جلوگیری به عمل آورد.
همکاران دندان‌پزشک باید توجه داشته باشند که احتمال اینکه هر مریضی که به آنان مراجعه می‌کند دارای هپاتیت باشد وجود دارد حتی اگر فرد اظهار نموده باشد که مبتلا نیست، بنابراین باید حتماً آموزش‌های لازم را دیده باشند.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •