نامه انجمن به وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در مورد مشکلات روزدندانپرشکی در کشور

نامه انجمن به وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در مورد مشکلات روزدندانپرشکی در کشور

انجمن دندانپزشکی ایران
جناب آقای دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی
وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
 
با سلام و آرزوی توفیق
​بر این باوریم موضوع سلامت به طور عام و سلامت دهان و امور مربوط به دندان پزشکی به طور خاص در دولت یازدهم مورد توجه جدی قرار گرفت. و قاطبه مردم و اغلب جامعه پزشکی از توجه عمده به امر سلامت و تخصیص منابع کافی مالی به این بخش منتفع گردیدند . بدون شک یکی از عوامل موفقیت جناب حجه الاسلام و المسلمین روحانی در دوره دوم ریاست جمهوری و اعتماد مردم به ایشان، رضایت مندی آحاد جامعه در این حوزه مهم بود. و در این راستا نقش جنابعالی نقشی مؤثر، مهم و بی بدیل بود.
متأسفانه با آغاز کار دولت دوازدهم و بروز مشکلات بین المللی تأثیر آن بر اقتصاد و سلامت، اقدامات خوب دولت با چالش های جدی مواجه شد . در این بین به نظر می رسد دشواری ناشی از موارد پیش آمده زمینهای رافراهم آورده  تا برخی تصمیمات که نیازمند نظرات کارشناسی تر میباشد به یکباره و کمی با تعجیل اتخاذ گردد.
در حوزه دندان پزشکی نیز این روزها همکاران ما با چالش های جدی روبرو هستند  . اهم این مشکلات عبارتند از:
1- افزایش چند برابری هزینه مواد و تجهیزات دندان پزشکی و در نهایت افزایش قیمت تمام شده خدمات این حوزه درمانی و در عوض عدم رشد منطقی تعرفه های دندان پزشکی، اخیراً موضوع عدم تخصیص ارز دولتی به مواد و تجهیزات دندان پزشکی نیز مزید بر علت گردیده و موجب ایجاد آشفتگی در تهیه مواد و لوازم ضروری دندان پزشکی جهت درمان بیماران گردیده است.
2- سیر صعودی پذیرش دانشجویان مشغول به تحصیل درخارج از  کشور در دانشکده های دندان پزشکی داخل، بدون افزایش جدی زیر ساخت های فیزیکی و تأمین هیأت علمی مناسب، تضعیف و تهدید عدالت آموزشی دندان پزشکی در کشور را به دنبال خواهد داشت.
3- خبر اعطای مدرک به بهداشتکاران دهان و دندان پس از گذشت سالها و با وجود عدم رعایت دقیق موازین قانونی در ارائه تحصیل ایشان، التهابات زیادی را در جامعه دندان پزشکی کشور و نیز کارشناسان امر آموزش و درمان ایجاد نموده است.
با توجه به موارد گفته شده خواهشمند است مقرر فرمائید در اسرع وقت و قبل از قطعی شدن و ابلاغ تصمیم های مربوطه، امکان برگزاری نشست مشترکی با حضور جنابعالی و سایر مسئولان ذیربط وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی میسر گردد.
پیشاپیش از حسن توجه شما نسبت به نقش انجمن های علمی سپاسگزاری می نماییم.
 
 
دکتر علی تاجرنیا
رئیس هیأت مدیره
انجمن دندانپزشکی ایران
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •