رویکرد کنگره 59؛ اخلاق در دندان پزشکی،  حلقه مفقوده

رویکرد کنگره 59؛ اخلاق در دندان پزشکی، حلقه مفقوده

روابط عمومی انجمن دندان‌پزشکی ایران
گزارش نشست شورای عالی انجمن دندان‌پزشکی ایران یازدهم مرداد سال 1397
جلسه نشست شورای عالی انجمن دندان‌پزشکی ایران روز یازدهم مردادماه امسال در محل انجمن دندان‌پزشکی ایران با حضور اعضاء شورا و تعداد قابل‌توجهی از اعضاء در شعب تشکیل شد
در این نشست دکتر تاجر نیا رئیس هیئت‌مدیره انجمن دندان‌پزشکی ایران دکتر صادقی رئیس اداره دندان‌پزشکی معاونت درمان،دکتر حسن رزمی دبیر شورای آموزش دندان‌پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دکتر رضا مسائلی مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی، دکتر بهزاد فرخ زاد ریاست کنگره 59 به ایراد سخنرانی پرداختند.
در ابتدا دکتر تاجر نیا ضمن قدردانی از حضور اکثریت اعضاء به‌خصوص اعضائی که از شهرستان‌ها زحمت‌کشیده و در مجمع شرکت داشته‌اند به ارائه گزارش مختصری از جلسه قبلی شورا عالی پرداخت.
ایشان در بخش‌هایی از صحبت‌های خود اصلاحات انجام‌شده در اساسنامه را مهم‌ترین دستاورد جلسه قبلی شورا دانست و تغییر نام انجمن به جامعه علمی دندان‌پزشکی دارای اهمیت دانسته و از سایر انجمن‌های تخصصی نیز درخواست نمود تا با این تغییر نام موافقت نمایند.
ایشان همچنین با اشاره به برگزاری انتخابات در اسفندماه تأکید نمود که قصد داریم انتخابات انجمن در موعد مقرر صورت گیرد تا ضمن اینکه نوعی فرهنگ‌سازی در برداشته باشد بتوانیم با برگزاری انتخاباتی شفاف و الکترونیک در این مسیر پیش‌قدم باشیم.
دکتر تاجر نیا با اشاره به تهیه جدول برگزاری کنگره‌ها و سمینارها توسط انجمن دندان‌پزشکی ایران و با همکاری و توافق وزارتخانه و انجمن‌های تخصصی، تهیه این جدول را کاری مهم و اساسی دانسته و تأکید نمود از این تاریخ به بعد برگزاری سمینارها و کنگره‌ها باید طبق جدول صورت گیرد و خارج از جدول را وزارتخانه قبول نخواهد کرد.
نهایتاً مقررشده است تا انجمن دندان‌پزشکی ایران سالی یک کنگره و سایر انجمن‌های تخصصی کنگره همراه با نمایشگاه به‌صورت دوسالانه برگزار کنند برگزاری سمینار و نشست علمی بدون نمایشگاه به‌صورت سالانه نیز مجاز خواهد بود. شعب نیز به همین روال البته می‌توانند اسپانسر برای برنامه‌هایشان داشته باشند اما برگزاری توأم با نمایشگاه باید دوسالانه باشد.
رئیس انجمن دندان‌پزشکی ایران در ادامه با اشاره به تاریخچه ضرورت به‌کارگیری بهداشت‌کاران با توجه به روند افزایش فارغ‌التحصیلان دندان‌پزشکی چه در داخل و چه نیروهایی که از خارج وارد می‌شوند و نیز بحث‌های پیش‌آمده در مورد بهداشت‌کاران و ضرورت یا عدم ضرورت به خدمت گرفتن آن‌ها تأکید داشت، چنانچه فارغ‌التحصیلان دندان‌پزشکی که تعهد خدمت در منطقه خودش رادارند به وظیفه خود عمل نموده بودند مطمئناً چنین وضعیتی پیش نمی‌آمد.
سالانه 150 فارغ‌التحصیل دندان‌پزشک داریم که متعلق به مناطق محروم هستند و باید دو برابر تحصیل یعنی 12 سال در منطقه حضورداشته و خدمت نمایند. افرادی که اگر از غیر از مناطق خود کنکور می‌دادند مطمئناً در رشته‌هایی به مرابت پایین‌تر انتخاب می‌شدند اما به برکت سهمیه منطقه خود دندان‌پزشکی پذیرفته شدند به این شرط که در همان مناطق خدمت نمایند. لیکن متأسفانه وقتی مدیران ما در مناطق محروم به این افراد برگهٔ عدم نیاز می‌دهند و بعد ادعا می‌کنند که دندان‌پزشک نداریم به معنای عدم مدیریت صحیح و به‌کارگیری نیروهاست.
دکتر تاجر نیا با اشاره به کم کردن میزان واحدهای گذرانده شده توسط دانشجویان خارج از 72 واحد به 36 واحد و مشکلات پیش‌آمده در این زمینه خواهان ساماندهی به وضعیت گردید.
ایشان همچنین جلسات انجمن دندان‌پزشکی ایران را با دکتر مسائلی در مورد گران شدن مواد و تجهیزات دندان‌پزشکی را مفید دانسته و در مورد نقش انجمن در این زمینه اظهار داشت:
ورود انجمن دندان‌پزشکی ایران به این مسئله طبق اساسنامه انجمن تنها می‌تواند نظارتی باشد یعنی انجمن می‌تواند در امر توزیع و بررسی کیفیت بر کالاها نظارت داشته باشد. اداره کل تجهیزات نیز پذیرفتند که نظارت بر کالاهایی که قرار است وارد بازار شود بر عهده انجمن باشد. شرایط سخت است وارد یک جنگ اقتصادی تمام‌عیار شده‌ایم و باید تمهیدات را بپذیریم.
در ادامه ایشان ضمن اشاره به فعالیت‌های شعب برنامه‌های شعب را خوب ارزیابی نمود و خبر از خرید واحدهایی به نام انجمن در شعب اصفهان و مشهد و قزوین داد که با یاری انجمن مادر صورت گرفت.
در ادامهٔ نشست شورای عالی انجمن دندان‌پزشکی ایران دکتر قاسم صادقی رئیس اداره دندان‌پزشکی معاونت درمان وزارت آموزش و بهداشت گزارش مبسوطی از معاونت مربوطه ارائه نمود.
ایشان با اشاره به تعرفه‌های دندان‌پزشکی محاسبه خدماتی را که باید مشمول تعرفه باشند را از فعالیت‌های این اداره دانسته و اعلام داشت در تلاش هستیم تا 57 نوع از خدمات مشمول تعرفه شود. البته این تعرفه‌ها سه ضریب دارند، بخش خصوصی دولتی و خیریه‌ای.
در ادامه جلسه دکتر بهزاد فرخ‌زاد رئیس کنگره 59 به تشریح برنامه‌های کنگره 59 برای اعضاء شورای عالی انجمن دندان‌پزشکی ایران پرداختند. ایشان ضمن ابراز خرسندی از تغییر نام انجمن به نام قبلی یعنی جامعه دندان‌پزشکی ایران و به فال نیک گرفتن این تغییر برای کنگره 59 افزود:
در این مدت طی جلساتی که با اعضاء شورای برگزاری داشته‌ایم دکتر بهنام خسروانی سرپرست بخش تخصصی دانشگاه آزاد به‌عنوان دبیر علمی کنگره تعین شده‌اند. بقیه دبیران نیز کم‌وبیش تعیین و به افراد ابلاغ‌شده است. تصمیم‌گیری‌های کلان از سوی شورای برگزاری تعیین و به هیئت‌مدیره منتقل می‌شود هیئت‌مدیره نیز درنهایت نظر خود را اعلام و ابلاغ می‌کند.
ایشان در ادامه در مورد مکان و زمان برگزاری کنگره نیز توضیحاتی به حضار ارائه نمودند.
دکتر فرخ‌زاد همچنین با توجه به انتخابتم کنگره " دانش و اخلاق دو بال تعالی حرفه‌ای" افزود:
در کنگره‌ها بسیار از دانش دندان‌پزشکی صحبت می‌شود اما هنوز مردم ما با مسائل در حوزهٔ بهداشت و سلامت روبرو هستند چرا؟ به نظر من حلقه گمشده در جامعه ما اخلاق است. زمانی در دوران پیشکسوتان ما اخلاقیات اصل اول بود. اگر می‌خواهیم انسان موفقی باشد باید دانش را در کنار اخلاق داشته باشیم.
ایشان همچنین از طرح جدید ثبت‌نام در کنگره 59 خبر داد که با تصویب هیئت‌مدیره در حال اجرایی شدن است. بر اساس این طرح ثبت‌نام بر اساس عضو و غیر عضو صورت می‌گیرد. کسانی که عضو انجمن هستند حضورشان در کنگره رایگان است حتی اگر در کنگره ثبت‌نام هم نکرده باشند؛ اما اعضاء اگر امتیاز کنگره را نیز می‌خواهند باید مبلغی را که وزارتخانه تعیین نموده است بپردازند. وزارت بهداشت برای هر 4 امتیاز 32 هزار تومان قیمت گذاشته است تا سقف بیست هزار تومان هم بابت هزینه‌های پذیرایی و جاری نیز می‌توان اضافه کرد درنتیجه کنگره که 20 امتیاز دارد می‌تواند تا 250 هزار تومان دریافت کند؛ که از اعضاء پنجاه تومان کمتر دریافت خواهد شد؛ بنابراین هرکسی که از در وارد می‌شود یا باید عضو انجمن باشد یا باید حق عضویت را بپردازد در صورت تمایل به استفاده از امتیاز هزینهٔ کنگره باید پرداخت شود.
 در حال تنظیم برنامه‌ای هستم که در سراسر کشور ثبت‌نام به‌صورت دیجیتالی صورت گیرد. این کار چند حسن دارد
اولاً اینکه آمار دقیقی از هر استانی که ثبت‌نام انجام داده‌اند درد است خواهیم داشت دیگر اینکه خطاهای احتمالی بسیار کاهش خواهد یافت.
در ادامه دکتر رزمی دبیر شورای عالی آموزش تخصصی و مشاور وزیر در امور دندان‌پزشکی با اشاره به تِم کنگره 59 اظهار داشت:
ِتم بسیار خوبی انتخاب‌شده است. یکی از وجوه زمین‌ماندهٔ حوزه دندان‌پزشکی را ارائه نموده است.
دکتر رزمی همچنین با اشاره به بحث دانشجوی خارجی اعلام داشت:
1250 پذیرش دانشجوی خارجی داشته‌ایم که سعی در کاهش آن داریم. این تعداد در سال 97 به 200 نفر کاهش‌یافته. نزدیک به 2100 نفر سالانه به نیروی دندان‌پزشکی کشور اضافه می‌شود؛ که درصدی در مدار خدمات قرار نمی‌گیرند. به‌طور مثال در یک استان 50 نفر سهمیه بومی استان بودند که هیچ‌کدام جذب نشده وعدم نیاز گرفتند. این مشکل مدیریتی است که باید با مدیران دانشگاه‌های مناطق محروم که به این افراد برگهٔ عدم نیاز می‌دهند برخور شود.
ایشان در مورد تعداد دانشکده‌های دندان‌پزشکی اظهار داشت:
در حال حاضر سیاست ما مقاومت در مقابله با ایجاد دانشکده‌های جدید است
در ادامه جلسه دکتر رضا مسائلی مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی با اشاره به شرایط پیش رو و نقش انجمن دندان‌پزشکی ایران در تعدیل فضای تحریم اظهار داشت:
در شرایط خاص کنونی کشور انجمن می‌تواند نقش در مورد توزیع و نظارت به کمک وزارتخانه بیاید.
بحث دیگر دوسالانه کردن نمایشگاه‌ها است که بسیار خوب است هیچ نمایشگاهی در سراسر کشور خارج از تقویم برگزار نخواهد شد زیرا مجوز آن صادر نمی‌گردد. کنگره علمی اشکالی ندارد اما کنگره‌ای که کنارش نمایشگاه باشد را اجازه نخواهیم داد کار کارشناسی خوبی بود که دوستان انجام دادند.
بحث توزیع مواد و تجهیزات دندان‌پزشکی و تنوع این محصولات باعث سخت شدن مدیریت آن می‌شود و مشکلاتی در مقام اجرا به دلیل چند نرخی شدن ارز ایجاد می‌کند به همین دلیل جلساتی داشتیم و پیشنهاد شد که بحث توزیع را انجمن انجام دهد که نظام‌اند شود. نظارت انجمن دندان‌پزشکی ایران بر توزیع مواد و تجهیزات دندان‌پزشکی باعث می‌شود تا بتوان بر اصالت و کیفیت کالا نیز نظارت داشته باشیم.
چنانچه دوستان ما در انجمن و بخش صنفی هر تلاشی برای برون‌رفت از این بحران انجام دهند ما نیز در کنارشان هستیم که این تهدیدها کشور را دچار آسیب نکند.
در ادامه جلسه شورای عالی از پوستر زمان‌بندی کنگره‌ها و سمینارها رونمایی شد و دکتر مسائلی نیز اظهار داشت در اولین فرصت نیز این زمان‌بندی به دانشگاه‌ها ابلاغ خواهد شد.
سو تیترها:
دکتر تاجرنیا:
قصد داریم انتخابات انجمن در موعد مقرر صورت گیرد تا ضمن اینکه نوعی فرهنگ‌سازی در برداشته باشد بتوانیم با برگزاری انتخاباتی شفاف و الکترونیک در این مسیر پیش‌قدم باشیم
-دکتر تاجر نیا با اشاره به تهیه جدول برگزاری کنگره‌ها و سمینارها توسط انجمن دندان‌پزشکی ایران و با همکاری و توافق وزارتخانه و انجمن‌های تخصصی، تهیه این جدول را کاری مهم و اساسی دانسته و تأکید نمود از این تاریخ به بعد برگزاری سمینارها و کنگره‌ها باید طبق جدول صورت گیرد و خارج از جدول را وزارتخانه قبول نخواهد کرد
-دکتر فرخ زاد ریاست کنگره 59:
در کنگره‌ها بسیار از دانش دندان‌پزشکی صحبت می‌شود اما هنوز مردم ما با مسائل در حوزهٔ بهداشت و سلامت روبرو هستند چرا؟ به نظر من حلقه گمشده در جامعه ما اخلاق است. زمانی در دوران پیشکسوتان ما اخلاقیات اصل اول بود. اگر می‌خواهیم انسان موفقی باشد باید دانش را در کنار اخلاق داشته باشیم
-دکتر رضا مسائلی:
هیچ نمایشگاهی در سراسر کشور خارج از تقویم برگزار نخواهد شد زیرا مجوز آن صادر نمی‌گردد. کنگره علمی اشکالی ندارد اما کنگره‌ای که کنارش نمایشگاه باشد را اجازه نخواهیم داد کار کارشناسی خوبی بود که دوستان در انجمن دندان پزشکی ایران انجام دادند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •