مصاحبه با دکتر عباسعلی مهویدی زاده عضو هیئت‌ مدیره جامعه دندان‌پزشکی ایران شعبه گرگان

مصاحبه با دکتر عباسعلی مهویدی زاده عضو هیئت‌ مدیره جامعه دندان‌پزشکی ایران شعبه گرگان

روابط عمومی جامعه دندان پزشکی ایران

دلیل مشارکت پایین در حوزه صنفی دندان‌پزشکان نبود پشتوانه‌های قانونی است

علیرغم تمامی مشکلات در انتخابات روز پنج شنبه انجمن شرکت خواهیم کرد.

با نزدیکی به برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه به‌صورت فوق‌العاده (صنفی) جامعه دندان‌پزشکی در تاریخ پنج‌شنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه دلایل مشارکت اندک همکاران دندان‌پزشکی در حوزه‌های صنفی بیش‌ازپیش مور بحث است. دکتر مهویدی زاده عضو هیئت‌رئیسه گرگان با بیش از سه دهه فعالیت صنفی و حرفه‌ای، معتقد است نبود پشتوانه‌های قانونی و عدم تأثیر در بخش‌های تصمیم‌گیری باعث شده تا همکاران بیش‌ازپیش از مشارکت‌های صنفی کنار بروند.

به اعتقاد ایشان موانع اصلی کار، در ضعف نهادهای مدنی به‌طوری کلی در ایران است. یکی از دلایل مهم بی‌انگیزگی در مشارکت بین دندان‌پزشکان همین مسئله است وقتی حضور یا عدم حضور در این نهادها تأثیری در بخش‌های تصمیم‌گیری ندارد و مجلس و سایر دستگاه ای اجرائی بدون توجه به خواست و نیاز جامعه مدنی قانون‌گذاری و اجرا می‌کنند، انگیزه‌ای برای مشارکت باقی نمی‌ماند. مگر آن تعداد اندکی که همواره با شوق و علاقه شخصی علیرغم تمامی موانع در عرصه فعالیت‌های مدنی باقی می‌مانند و فعال هستند. ما در بخش‌های علمی دستاوردهای خوبی داریم همکاران مشارکت‌های خوبی دارند زیرا می‌توانند از این دستاوردها در خدمات‌رسانی به بیماران استفاده کنند اما در بخش صنفی این‌گونه نیست. دندان‌پزشکان با مشکلات متعددی روبرو هستند که این مشکلات از هم قابل‌تفکیک نیست. کیفیت خدمات، هزینه تمام‌شده خدمات، تعرفه‌های دریافتی برای خدمات، مسائل مالیاتی، آموزش‌های مداوم، امتیازهای بازآموزی، صدور و تمدید پروانه‌های کار، اشتغال همکاران جوان، بیمه‌ها و پرداخت هزینه‌ها، قوانین جزایی و شکایات و جریمه‌ها، همه مشکلاتی هستند که از دیگری قابل‌تفکیک نیستند.

دکتر مهویدی زاده با تفکیک وجه صنفی و علمی جامعه مخالف است به اعتقاد ایشان این تمایز باعث موازی کاری و اتلاف انرژی است.

عضو هیئت مدیره شعبه گرگان جامعه دندان‌پزشکی ایران اما معتقد است علیرغم تمامی مشکلات، همکاران دندان‌پزشک همچنان شایسته است در انتخابات مجمع عمومی سالانه که روز پنج‌شنبه ۲۶ اردیبهشت برگزار خواهد شد شرکت کنند؛ زیرا باید همچنان از حداقل‌ها  استفاده نمود اگرچه با هویت و کنش صنفی هنوز فاصله‌داریم.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •