مصاحبه با دکتر یدالله پیامی رئیس انجمن دندان‌پزشکی ایران شعبه دزفول

مصاحبه با دکتر یدالله پیامی رئیس انجمن دندان‌پزشکی ایران شعبه دزفول

کنگره شمال خوزستان اولین کنگره در شعبه جنوب غرب کشور بود که در سطح ملی برگزار شد و از سراسر کشور در آن سخنران و شرکت‌کننده حضور داشتند.

دکتر یدالله پیامی رئیس انجمن دندان‌پزشکی ایران شعبه دزفول:

کنگره شمال خوزستان اولین کنگره در شعبه جنوب غرب کشور بود که در سطح ملی برگزار شد و از سراسر کشور در آن سخنران و شرکت‌کننده حضور داشتند.

دکتر پیامی رئیس انجمن دندان‌پزشکی ایران شعبه دزفول ضمن اشاره به برگزاری کنگره شمال خوزستان به تشریح فعالیت‌ها و برنامه‌های شعبه دزفول پرداخت ایشان در بخشی از صحبت‌هایشان همچنین به تاریخچه تشکیل انجمن دزفول پرداخته و افزود:

انجمن دندان‌پزشکی شعبه دزفول نزدیک به 250 عضو دارد. این انجمن تنها انجمن رسمی بود که در منطقه جنوب غرب کشور تشکیل شد. در سال 83 با مجوزهای رسمی انجمن مادر و سایر ارگان‌های وابسته وزارت کشور شهرداری و غیره تشکیل شد. دفتر این انجمن در دزفول مستقر است و جلسات آن به‌طور مرتب به‌منظور رفع معضلات صنفی همکاران برگزار می‌گردد.

دکتر پیامی در مورد دوره‌های بازآموزی شعبه دزفول افزود:

اولین دوره‌های بازآموزی و برگزاری دوره‌های علمی به‌منظور ارتقاء سطح علمی همکاران با توجه به نیاز منطقه از همان سال‌های تأسیس برگزار شد. این دوره‌ها از آن سال تاکنون مرتب و فصلی برگزار می‌شد اما بعد از احداث شعبه انجمن شاخه ایلام و لرستان و با توجه به کثرت برنامه‌های بازآموزی و هم‌زمانی برنامه‌های انجمن مادر و سایر مراکز از شدت این برنامه‌ها کاسته شد.

ولی به‌عنوان پیش کنگره اکسیدی 56 و 57 دوره‌های آموزشی و بازآموزی برگزار کردیم.

 انجمن دندان‌پزشکی شعبه خوزستان در تعاملی بسیار خوب با دانشگاه علوم پزشکی دزفول و سایر مراکز علمی قرار دارد که کمک بزرگی برای پیشبرد اهداف علمی و آموزشی انجمن است.

رئیس انجمن دندان‌پزشکی ایران شعبه دزفول با اشاره به فعالیت‌های خیرخواهانۀ این انجمن افزود:

انجمن دندان‌پزشکی ایران شعبه دزفول در کنار فعالیت‌های علمی و آموزشی و صنفی از فعالیت‌های خیرخواهانه و عام‌المنفعه نیز غافل نبوده و بر خود واجب می‌دانسته که با توجه به واقعیت‌های موجود به وضعیت اقشار محروم نیز توجه داشته است. ازجمله این فعالیت‌ها می‌توان اقدام به راه‌اندازی کلینیک دندان‌پزشکی به‌منظور ارائه خدمات دندان‌پزشکی به افراد محروم اشاره کرد. در این راستا همچنین انجمن از طریق توافقی که با همکاران دندان‌پزشک داشت ضمن اعزام نیرو تجهیز وسایل و امکانات دندان‌پزشکی را داشتیم که توانستیم با تجهیز خیریه 14 معصوم به ایتام شهرستان و استان خدمات رایگان ارائه نماییم. خوشبختانه در این امر پزشکان بسیاری با ما همراه بودند این همکاران عزیز بدون چشمداشت مالی و صرفاً به منظوری کمک به هم‌وطنان خود حاضر شدند تا بخش‌هایی از وقت گران‌بهای خود را در اختیار خیریه قرار داده و به مداوای بیماران نیازمند بپردازند. از طرف دیگر اقدام به اعزام همکاران داوطلب از یک‌سو جهت همکاری با پزشکان سلامت و انجام درمان‌های رایگان و برپایی مراکز در منطق زلزله‌زده داشته‌ایم. اقدام خداپسندانۀ دیگر تعامل با معاونت درمان جهت اعزام همکاران به‌طور روزانه به محل مراکز دندان‌پزشکی خیریه در مناطق محروم..

دکتر پیامی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های انجمن دزفول درزمینه های آموزشی افزود:

 جهت ارتقاء سطح سلامت عمومی، برنامه‌های آموزشی به‌صورت سخنرانی در رادیو و در نماز جمعه، توزیع سی دی و بروشور در مدارس داشتیم که نمونه‌های آن موجود است.

همچنین با اعزام همکاران داوطلب به مدارس و ویزیت رایگان دانش آموزان و تهیه پرونده‌های دندان‌پزشکی دندانی آنان و انجام درمان‌های فیشور سیلانت و نظارت فلوراید تراپی انجام گرفت.

رئیس هیئت‌مدیره انجمن دزفول با اشاره به فعالیت‌های صنفی و رفاهی انجمن دزفول افزود:

انجمن دندان‌پزشکان خوزستان هرساله اقدام به برپایی مراسم روز دندان‌پزشک می‌نماید. همچنین به مناسبت‌های مختلف برنامه‌هایی به‌منظور معرفی همکاران پیشکسوت و همکارانی که در کارهای خیرخواهانه مشارکت داشته‌اند و یا فعالیت علمی قابل‌تقدیری انجام داده‌اند توسط این انجمن برگزار می‌گردد. همچنین هرساله اقدام به برگزاری مراسم افطاری در ماه مبارک رمضان می نماید که با دعوت از همکاران ضمن صرف افطاری امکان آشنایی با خانوادۀ بزرگ انجمن نیز فراهم می‌گردد. قابل‌ذکر است که هزینه‌ها از طرف اسپانسرها تأمین می‌گردد.

دکتر پیامی از دکتر فعالیت‌های صنفی انجمن خوزستان را بررسی لابراتوارهایی غیرمجازی دانست که در سطح شهر فعال هستند. ایشان در این مورد افزود:

فعالیت صنفی که انجمن دزفول در انجام آن بسیار هم جدی است بررسی لابراتوارهای دندان‌پزشکی است که در سطح استان به‌صورت غیرمجاز فعال هستند؛ که موارد زیادی هم وجود داشته. افرادی فاقد صلاحیت بانام غیرمجاز اقدام به فعالیت دندان‌پزشکی درمانی روی بیماران انجام می‌دهند. با همکاری قوه قضاییه اقدام به پلمپ نمودن حداقل 14 و ختم فعالیت این افراد نمودیم هرچند با استفاده روش‌های مختلف اقدام به بازگشایی مجدد نموده‌اند اما ما همچنان پیگیر هستیم.

فعالیت دیگر برپایی جلسات ماهانۀ صنفی است. در این مورد اقدام به استخدام یک وکیل حقوقی برای انجام کارهای دارایی و شهرداری نموده‌ایم که مورد رجوع همکاران نیز است.

نشست با شورای شهر، تعامل با نیروی انتظامی دادستانی و حراست دادگستری در جهت امنیت و حراست بیشتر از همکاران با توجه به حملاتی که بعضاً به مطب هاصورت می‌گرفت از دیگر فعالیت‌های صنفی انجمن شعبه دزفول است. تعامل با بانک‌های مختلف جهت اخذ وام با بهره کم برای دندان‌پزشکانی که برای ایجاد مطب مشکل مالی داشته‌اند از دیگر فعالیت‌های صنفی انجمن شعبه دزفول بوده است.

انجمن نسبت به کلیۀ نیروهای دندان‌پزشک احساس تعهد دارد. ازجمله سعی کردیم نیروهای جوان و تازه‌کار دندان‌پزشک را که به دلیل عدم تجربه و شناخت کافی جذب مراکز غیرمجاز دندان‌پزشکی می‌شد را نیز با آموزش‌هایی آگاه نموده تا جذب مراکز غیرمجاز نشوند.

دکتر پیامی اما مهم‌ترین مشکل انجام را نداشتن مشکل خود انجمن نداشتن یک واحد آپارتمانی برای تشکیل جلسات انجمن دانسته و افزود:

در برنامه قبلی کنگره اکسیدا که جناب دکتر تاجرنیا و دکتر مطهری تشریف داشتند اعلام کرده بودیم که نیاز به یک واحد برای اختصاص دفتر انجمن داریم؛ که در آن جلسه جناب دکتر مطهری به نیابت از طرف انجمن مادر به ما قول دادند. همچنین همکاران ما نیز برای تهیه دفتر سهم خود را تهیه‌کرده‌اند ولی متأسفانه تاکنون این کار انجام‌نشده است.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •