جلسه شورای هماهنگی انجمن‌های علمی

جلسه شورای هماهنگی انجمن‌های علمی

روابط عمومی انجمن دندان‌پزشکی ایران

جلسه شورای هماهنگی انجمن‌های علمی روز چهارشنبه در محل اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی اداره بهداشت برگزار شد. با توجه به دستور جلسه مبنی برگزارش آخرین وضعیت تخصیص ارز و بازار تجهیزات دندان‌پزشکی و نیز بررسی ارزهای تخصیصی به مواد و تجهیزات دندان‌پزشکی، دکتر علی تاجر نیا که در این جلسه حضور داشتند. گزارش مختصری از اهم محورهای جلسه به شرح زیر ارائه نمود:

 با توجه به اینکه در دو جلسه گذشته شورای هماهنگی، جناب آقای دکتر مسائلی مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی به محل انجمن تشریف آورده بودند، مقرر شد جلسه اخیر برای ارائه توضیحات و نحوهٔ عملکرد اداره کل در محل این اداره کل برگزار شود. در ابتدا دکتر مسائلی با توجه به اهمیت فعالیت‌های ادارهٔ کل توضیحات مختصری در مورد ساختار اداره کل و ۸ اداره تابعه ارائه نمودند. ایشان در ادامه تأکید داشتند که سیاست کلی اداره تجهیزات ملزومات پزشکی بر شفاف‌سازی و دسترسی آزاد همه افراد به اطلاعات موجود است. در همین رابطه در مورد سایت  تجهیزات پزشکی کشور مختصر توضیحاتی را ارائه کردند. این سایت درواقع محلی است برای ارائهٔ تمامی فرآیندهای ادارهٔ کل. این سایت برای همه قابل‌دسترسی بوده و افراد می‌توانند با آدرس زیر به سایت واردشوند

            http://Imed.ir

 وضمن قرار گرفتن در جریان فرآیندهای این اداره از تمامی محتویات سایت نیز پی‌دی‌اف و پرینت تهیه نمایند.

همچنین ایشان توضیحاتی در مورد روند تخصیص ارز دولتی به تجهیزات و ملزومات دندان‌پزشکی ارائه کردند. در این جلسه دکترمسائلی لیست کاملی از مواد و تجهیزاتی که ارز دولتی به آن تعلق می‌گیرد به همراه لیست شرکت‌ها و مجموعاً میزان دریافت ارز دولتی ارائه نمودند.

طبق گزارش ایشان بالغ‌بر ۱۷۰ شرکت دندان‌پزشکی به‌صورت فعال به‌عنوان واردکننده وجود دارد که درواقع جدای از شرکت‌های وارد هستند که به‌صورت صنف و توزیع‌کننده عمل می‌کنند. همچنین بالغ‌بر شصت و شش میلیون دلار از ابتدای سال جاری به تجهیزات دندان‌پزشکی ارز دولتی تعلق‌گرفته که به نظر می‌آید تا پایان سال روند ادامه داشته باشد.

دکتر مسائلی همچنین ازجمله مشکلات در ارتباط با موضوع تجهیزات و ارز دولتی را تصمیم‌هایی متعددی دانستند که طی زمان‌های مختلف صورت گرفته و هرکدام سیاست‌گذاری‌های مختلفی را نیاز داشته به همین دلیل اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی با دشواری‌هایی در مورد نحوه تصمیم‌گیری‌های ادارات بالاتر مواجه است.

در ادامه بنده ضمن تشکر از برپایی این جلسه به دلیل توضیحاتی که دادند از شفافیت اداره کل تجهیزات تشکر کرده و خواستارشدم که تمامی فرآیندها ازجمله میزان ارزهای تخصیص‌یافته به شرکت‌ها به تفکیک در اختیار انجمن‌ها و مجموعه‌های مختلف قرار گیرد. همچنین درخواست نمودم تا مشخص شود که این میزان از تسهیلات داده‌شده به شرکت‌ها تا چه حد توانسته در کاهش التهاب بازار مؤثر باشد و اینکه آیا دندان‌پزشکان توانسته‌اند به همین میزان اجناس را ارزان‌قیمت تهیه کنند؟ و اینکه از این میزان دندان‌پزشکان و بیماران منتفع می‌شوند؟

بنده همچنین تأکید داشتم که اداره تجهیزات یک برآوردی داشته باشد به اینکه آیا بهتر نیست به‌جای این‌همه فرآیند پیچیده جا برای ارز نیمایی باز شود و مبلغ مربوطه را در اختیار بیماران به‌عنوان پورسانت درمان قرار گیرد؟

دکتر تاجر نیا در ادامه گزارش خود افزود:

مسئله بعدی که بنده سؤال کردم این بود که چرا سازوکاری تهیه نمی‌شود که تمامی خریدها از طریق یک‌بار ثبت‌نام همکاران صورت گیرد و دندان‌پزشکان ناچار نباشند در هر بار مجدداً ثبت‌نام نموده و کارت و سر نسخه ارائه دهند که درشان جامعه پزشکی ما نیست. بنده همچنین از دکتر مسائلی و اداره تجهیزات درخواست نمودم تا ارز دولتی به تجهیزات رادیولوژی که کلا از لیست یک خارج شده اند تخصیص یابد. همچنین اعمال روشی برای جلوگیری از کاهش کالاهایی که به شکل انحصاری وارد و توزیع می شود. درخواست دیگر بنده از اداره ملزومات این بود که پاره ای از تجهیزات دستگاه های تصویربرداری که مشمول ارزرسمی نمی شوند مانند   Reco- Pc    و نرم افزارهای مربوطه مشمول این ارز شوند.

در ادامه جلسه دکتر پنج نوش از انجمن رادیولوژی اظهار داشتند با توجه به گرانی دستگاه‌های رادیولوژی برخی شرکت‌ها که قبل از بحران ارزی اقدام به خرید تجهیزات نمودند اکنون حاضر به انجام تعهدات خود نیستند و دستگاه‌ها را تحویل نمی‌دهند؛ که نام و مشخصات این شرکت‌ها به اطلاع دکتر مسائلی رسید و ایشان قول پیگیری دادند.

در ادامه جلسه دکتر شهبازی از انجمن زیست مواد دندانی پیشنهاد دادند تا آن دسته از شرکت‌هایی که نمی‌توانند با ارز دولتی مواد و تجهیزات را وارد نمایند با ارز نیمایی این کار انجام شود.

همچنین دکتر سیناری ضمن تأکید بر تولید بر صرف نمودن بودجه و هزینه به‌جای واردات بر تولید تأکید کردند تا بودجه‌های واردات در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •