گزارش فعالیت‌های کمیته دانشجویی انجمن دندانپزشکی ایران

گزارش فعالیت‌های کمیته دانشجویی انجمن دندانپزشکی ایران

انجمن دندانپزشکی ایران

فعالیت‌های کمیته دانشجویی انجمن دندانپزشکی ایران در سه سال سرپرستی اینجانب دکتر آرش زاهدی را می‌توان در حوزه‌های مختلف زیر موردبررسی قرارداد:

 

۱. فعالیت‌های ورزشی:

 

کمیته دانشجویی با تشکیل گروه کوهنوردی از دانشجویان علاقه‌مند، امکان صعودهای دست جمعی و آموزش کار تیمی در کنار توجه به‌سلامت جسمی دانشجویان را فراهم ساخت. همچنین با همراهی اساتید بزرگ دندانپزشکی امکان بهره‌مندی از تجارب ایشان در فضایی خارج از دانشکده‌ها را محیا کرد.

۲. فعالیت در کمیته عضویت انجمن:

در خلل برگزاری ۵۸ مین کنگره سالانه انجمن دندانپزشکی ایران با توجه به تصمیم مسئول کمیته عضویت و هیئت‌مدیره انجمن در راستای یکپارچه‌سازی کارت‌های عضویت پیوسته و وابسته در انجمن، تیم کمیتهٔ دانشجویی نقش به سزایی در برگزاری غرفهٔ بزرگ عضویت انجمن، ثبت‌نام مجدد اعضا و صدور و فعال‌سازی کارت‌های عضویت اجرا کرد. همچنین برای نخستین بار برای قریب به یک هزار دانشجو در سراسر کشور کارت عضویت انجمن دندانپزشکی ایران صادر شد.

۳. ارتباط با دانشکده‌های دندانپزشکی:

در این دورهٔ فعالیت کمیته دانشجویی برای نخستین بار تعدادی از دانشجویان از ۴۵ دانشکدهٔ دندانپزشکی سراسر کشور به‌عنوان رابطین انجمن دندانپزشکی ایران انتخاب و معرفی شدند و در زمان‌های متفاوت مورد ارزیابی قرار گرفتند. درنهایت یک لیست واحد و مشخص از دانشجویان علاقه‌مند به همکاری و توانمند دانشکده‌ها تشکیل شد. این گروه از دانشجویان در برنامه‌های مختلف علمی هنری فرهنگی سالانهٔ انجمن وظیفهٔ اطلاع‌رسانی و ثبت‌نام این وقایع را در سطحی گسترده با کمترین هزینه و بیشترین بازخورد در کشور عهده‌دار شدند.

بنابراین برای نخستین بار ارتباط گسترده و نزدیکی بین دانشجویان کلیه دانشکده‌های دندانپزشکی با انجمن مادر شکل گرفت.

۴. تشکیل تیم‌های اجرایی دانشجویی:

در این دوره تیم‌های اجرایی دانشجویی که در کنگره‌های و برنامه‌های مختلف طول سال با کمیته‌های مختلف انجمن ایران همکاری داشتند با دقت ساماندهی شدند؛ و به‌این‌ترتیب ضمن افزایش رضایتمندی شوراهای برگزارکننده از تیم اجرایی دانشجویی، فرصت‌های جدیدی برای تعامل و یادگیری آموزه‌ها و الزامات کار گروهی و فعالیت‌های علمی و اجرایی گوناگون برای دانشجویان فراهم شد. همچنین برای نخستین بار پوسترها و اطلاعات مربوط به برنامه‌ها و همچنین ثبت‌نام آن‌ها در تمامی دانشکده‌های ایران تا دورترین نقاط آن میسر شد.

۵. همکاری در خبرنامه انجمن:

در این دوره برای نخستین بار بخش دانشجویی به خبرنامهٔ انجمن دندانپزشکی ایران اضافه شد که فرصتی برای چاپ و نشر مطالب، ایده‌ها و گزارش‌های مربوط به دانشکده‌ها و همچنین دغدغه‌های مختلف دانشجویان فراهم آورد. قابل‌توجه است که طی دو یا سه شماره، مطالب ارسالی دانشجویان نیمی از حجم کل مطالب نشریه را به خود اختصاص داد.

از طرفی با کمک تیم رابطین کمیته دانشجویی برای نخستین بار توزیع خبرنامه انجمن به‌صورت مؤثر در دانشکده‌ای دورترین نقاط ای را صورت گرفت.

۶. اطلاع‌رسانی:

در این دوره فعالیت تشکیل گروه و کانال‌های بزرگ دانشجویی برای عضویت دانشجویان و اساتید سراسر کشور موجب شکل‌گیری یک ساختار اطلاع‌رسانی توانمند در بین دانشجویان در کشور شد که برای ارتباط بین ایشان و آگاهی از نظرات و دغدغه‌هایشان شرایط مطلوبی فراهم ساخت.

۷. ارائه پیشنهاد‌ها جدید:

کمیته دانشجویی با ارتباطات گستردهٔ خود و بهره‌مندی از نظرات مخاطب‌هایش در سطح گسترده پیشنهاد‌ها جدیدی را در رابطه با آیین‌نامهٔ برگزاری کنگره‌ای سالانه دانشجویی با اشاره به تمام بندها و تبصره‌ها و در نظر گرفتن کلیه جزئیات موردنیاز به هیئت‌مدیرهٔ انجمن ایران تقدیم و تسلیم کرد. همچنین در حوزهٔ اطلاع‌رسانی و به‌منظور بهبود اثرگذاری خبرنامه پیشنهاد مدون خبرنامهٔ آنلاین و دیجیتال را به کمیته اطلاع‌رسانی و هیئت‌مدیره انجمن ارائه نمود.

۸. برگزاری پانل صنفی:

کمیته دانشجویی برای نخستین بار با همکاری کمیته صنفی انجمن اولین پانل صنفی دانشجویان و دندان‌پزشکان ایران را در تاریخ ۱۵ شهریورماه ۱۳۹۷ در سالن نمایشگاه برج میلاد تهران برگزار کرد. در این پانل دبیر شورای آموزش دندانپزشکی آقای دکتر رزمی، اعضای محترم هیئت‌مدیره انجمن دندانپزشکی ایران، ریاست محترم چند دانشکدهٔ بزرگ دندانپزشکی و همچنین دانشجویان دندانپزشکی از سراسر ایران، دندان‌پزشکان در حال گذراندن طرح نیروی انسانی، متقاضیان آزمون دستیاری و دانشجویان تحصیل‌کرده در خارج از کشور حضور داشتند. دغدغه‌های شرکت‌کنندگان در حوزهٔ سلامت و درمان و آموزش در قالب پرسش و پاسخ مطرح شد و انتقادات و نظرات ایشان دربارهٔ مسائل روز صنف برای نخستین بار در حضور توأمان مسئولین دولت و روسای انجمن و دانشگاه‌ها مطرح گردید. برگزاری نخستین پانل صنفی انجمن دندانپزشکی ایران گامی بلند در راستای بهبود فرآیندهای حوزهٔ دندانپزشکی و نقش‌آفرینی مؤثر کمیته و انجمن‌ها در این جهت بود.

۹. برگزاری پانزدهمین کنگره سرا سری دانشجویان دندانپزشکی ایران:

کمیته دانشجویی انجمن دندانپزشکی ایران پس از ۳ سال وقفه در برگزاری کنگره‌های دانشجویی پانزدهمین کنگره سرا سری دانشجویان دندانپزشکی را در تاریخ ۳ الی ۵ آبان ۱۳۹۶ در هتل المپیک تهران برگزار کرد و میزبان بیش از ۹۰۰ نفر از دانشجویان دندانپزشکی سراسر کشور بود. ریاست کنگره پانزدهم دکتر مریم شهنه ثابت فارغ‌التحصیل جوان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی بود. شورای برگزاری کنگره متشکل از تیم دانشجویی از دانشکده‌های مختلف سراسر کشور بود که مشابه کنگره سالانه انجمن دندانپزشکی ایران (اکسیدا) هر یک مسئولیت یکی از کمیته‌های کنگره را به عهده داشتند. اسسیدا ۱۵ با محوریت (از آموزش تا مهارت) باهدف طرح آموزه‌های دندانپزشکی به‌صورت کاربردی برای دانشجویان، برنامه‌های علمی و عملی متفاوتی نسبت به سال‌های پیش ارائه کرد.

ارائه مقالات دانشجویی در قالب سخنرانی و پوستر در پانلهای بسیار متنوع، فرصت بی‌نظیری برای حضور دانشجویان در عرصه علمی کنگرهٔ اختصاصی خودشان فراهم ساخت. همچنین بهره‌مندی از حضور اساتید برتر رشته دندانپزشکی در آغاز هر پانل برنامه علمی کنگره را پربارتر ساخت در مجموع تعداد ۱۴۰ عنوان مختلف به‌صورت سخنرانی و ۸۰ عنوان در قالب پوستر ارائه شد و برنامه‌های علمی در ۳ روز پیاپی به‌صورت هم‌زمان در ۷ سالن در قالب ۴ پانل صبح و بعدازظهر برگزار شد.

عده‌ای از دانشجویان در فضایی جذاب به رقابت در قالب مسابقات پرداختند که برای نخستین بار در ۲ بخش علمی و عملی با داوری چند تن از اساتید محترم دانشگاه‌ها برگزار شد و شامل یک بخش جداگانه تراش مورفولوژی برای دانشجویان ترم‌های ۴ و ۵ بود که به‌این‌ترتیب امکان مشارکت برای دانشجویان تمام مقاطع را فراهم کرده بود. در پایان نیز به نفرات و تیم‌های برتر هر بخش جوایز نفیسی تعلق گرفت.

از وجوه تمایز این کنگره با کنگره‌های پیشین برگزاری ۲۶ کارگاه آموزشی با ثبت‌نام بیش از ۱۴۰۰ نفر شرکت‌کننده در قالب ۳ کارگاه به‌صورت کاربر روی بیمار و جراحی زنده، ۶ کارگاه هندزان و ۱۰ کارگاه با دموی مراحل کاربر روی کست و فانتوم و سایر کارگاه‌ها به‌صورت ارائهٔ سخنرانی است که در تاریخ برگزاری کنگره‌های دانشجویی بی‌سابقه بود. استقبال دانشجویان از کارگاه‌های آموزش عملی کم‌نظیر بود.

به‌صورت هم‌زمان نمایشگاه تجهیزات و مواد دندانپزشکی در سالن آبگینه هتل المپیک برگزار شد که غرفه داران اصلی آن شرکت‌های اسپانسر کنگره بودند. در کنار این شرکت‌ها نمایشگاه خیریه آثار هنری با بیش از ۸۰ اثر برگزار شد که عواید آن صرف درمان‌های دندانپزشکی کودکان نیازمند شد.

از خدمات منحصربه‌فرد این کنگره فراهم کردن امکان اسکان در قالب هتل و پانسیون برای بیش از ۱۰۰ نفر از دانشجویان شهرستان‌ها در روزهای برگزاری کنگره به‌منظور تسهیل حضور ایشان در این گردهمایی بود.

پانل فرهنگی کنگره نیز با برنامه‌های متنوع ازجمله شعرخوانی و مسابقه عکاسی و با سخنرانی اساتید گران‌قدر دندانپزشکی که در حوزه‌های ادبی و هنری برترند مورد استقبال بی‌نظیری قرار گرفت.

به‌این‌ترتیب جمعی از دانشجویان با همکاری و برنامه‌ریزی منظم و بهره‌مندی از تجربیات و راهنمایی‌های اساتید خود و حمایت‌های اعضای محترم هیئت‌مدیره انجمن دندانپزشکی ایران موفق به برگزاری کنگره بزرگی شدند که علی‌رغم نقطه‌ضعف‌هایش امکانات علمی و کاربردی فراوانی برای دانشجویان سراسر کشور فراهم ساخت.

شناخت این حجم از توانایی و پتانسیل در دانشجویان سراسر کشور و ایجاد بستر همگرایی برای ایشان با تلاش فراوان و هزینه زیاد ایجادشده امید است در آینده انجمن دندانپزشکی ایران به بهترین شکل با این قشر پرانرژی تعامل و به شایستگی آنان را مدیریت کند.

 

دکتر آرش زاهدی

سرپرست کمیته دانشجویی

انجمن دندانپزشکی ایران

 

 

 

 

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •