نشست مطبوعاتی پنجاه نهمین کنگره بین‌المللی جامعه علمی دندان‌پزشکی ایران (اکسیدا ۲۰۱۹) با شعار دانش و اخلاق

نشست مطبوعاتی پنجاه نهمین کنگره بین‌المللی جامعه علمی دندان‌پزشکی ایران (اکسیدا ۲۰۱۹) با شعار دانش و اخلاق

روابط عمومی جامعه علمی دندان‌پزشکی ایران

نشست مطبوعاتی کنگره اکسیدا ۲۰۱۹ با حضور رئیس (دکتر بهزاد فرخ‌زاد) مدیر علمی (دکتر بهنام خسروی فرد) ومدیراجرائی کنگره (دکتر بابک فرزانه) برگزار شد.

حضور نزدیک به ۷۰۰۰ دندان‌پزشک ۶۰۰ دانشجو ۱۵۰ تکنسین دهان و دندان و ۵۰ بهداشت‌کار، برگزاری پانل‌های چالشی در حوزه دندان‌پزشکی، بررسی نقش رسانه‌ها در ایجاد تقاضا برای درمان‌های غیراساسی، برگزاری جشنواره فرهنگی و اختصاص هزینه شام افتتاحیه کنگره به سیل‌زدگان کشورمان از ویژگی‌های پنجاه و نهمین کنگره بین‌المللی جامعه دندان‌پزشکی ایران با شعار دانش و اخلاق است.

کنگره جهانی جامعه علمی دندان‌پزشکی ایران به‌عنوان یکی از پر سابقه ترین کنگره‌های علمی در ایران در تاریخ دوم الی ششم اردیبهشت‌ماه با شعار دانش و اخلاق در حوزه دندان‌پزشکی در سالن اجلاس سران به همراه نمایشگاه مواد و تجهیزات دندان‌پزشکی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار خواهد شد.

در این نشست دکتر فرخ‌زاد رئیس کنگره ضمن اشاره به برگزاری سالانه نزدیک به نیم‌قرن کنگره علمی جامعه دندان‌پزشکی ایران اظهار داشت:

کنگره جهانی جامعه علمی دندان‌پزشکی ایران یکی از پر سابقه تریم کنگره‌های علمی در کشور است که هرساله با حضور دندان‌پزشکان از سراسر کشورمان برگزار می‌شود.

دکتر بهنام خسروانی فرد دبیر علمی کنگره نیز در مورد تعداد مقالات، پانل‌ها و کارگاه‌های آموزشی اظهار داشت:

طبق فراخوانی که سال گذشته انجام و استقبال خوبی هم در این زمینه صورت گرفت توانستیم در ۱۳ سالن برنامه سخنرانی تدارک ببینم. مجموعاً ۱۵۰ پانل سخنرانی خواهیم داشت که شامل سخنرانی و کارگاه‌های علمی است که در هرکدام از این کارگاه‌ها یک شاخه تخصصی از دندان‌پزشکی به‌صورت جامع و کامل موردبررسی قرار می‌گیرد. ازجمله شاخص‌ترین برنامه‌های کنگره امسال پانل‌های بحث و گفتگو یا Discussion Panel است که در آن‌یک موضوع خاص در حوزه دندان‌پزشکی عمدتاً در درمان‌های ریشه، جراحی فک و صورت و ایمپلنت با حضور اساتید و خبرگان آن موضوع به بحث گذاشته می‌شود تا بهترین روش برای درمان ارائه گردد.

از اولین‌های این کنگره پانل تاثیررسانه های جمعی به‌خصوص فضای مجازی در القاء خواسته‌های غیرمعمول در مردم در درمان است و این سؤال که آیا درمان‌های غیرمعمول از جمله‌های زیباسازی‌های دندانی که ناشی از تبلیغات رسانه‌ای است اخلاقی است؟

یکی از پانل‌های مهم که در ارتباط مهمی با بحث اخلاق و دندان‌پزشکی است پانل تأثیر رسانه‌های جمعی در دندان‌پزشکی است؛ و طرح این موضوع که با توجه به القاء خواسته‌های غیرعادی در مردم به‌خصوص توسط فضای مجازی در زیباسازی‌های غیرمعمول آیا انجام این دسته از توقعات در حرفه دندان‌پزشکی اخلاقی است؟ بحث این است که دندان‌پزشکان تا چه میزان باید تابع این خواسته‌ها باشند؟ و اینکه این خواسته‌ها چقدر در درمان بیمار تأثیر دارد.

پانل‌های دانشجویی نیز ازجمله بخش‌های کنگره است که با استقبال خوب دانشجویان سراسر کشور مواجه شده است پانل‌هایی است که تحت نظارت اساتید دانشجویان آخرین دستاوردهای خود را ارائه می‌دهند.

 پانل مخصوص تکنسین‌های دهان و دندان و پانل‌های مخصوص بهداشت‌کاران دهان و دندان در کنگره امسال در نظر گرفته‌شده است به‌طورکلی سعی کردیم نیاز علمی کلیه حرف و مشاغل مربوط به دندان‌پزشکی را در کنگره جذب و پوشش دهد.

علیرغم تحریم‌ها و مشکلات موجود درزمینهٔ ارزی بیش از ۵ سخنران و استاد خارجی از کشورهای آمریکا، کره، ایتالیا و پرتغال و ۴۰ شرکت‌کننده درکنگره از کشورهای دیگر داریم برای شرکت و استفاده از برنامه‌های کنگره که اگر مشکلات ارزی و سیاسی را در دعوت از سخنرانان خارجی را نداشتیم مطمئناً بسیار بیش از این‌ها شرکت‌کننده خارجی درکنگره حضور می‌یافتند.

دکتر بابک فرزانه مدیر اجرائی کنگره با اشاره به برگزاری ۱۱ پانل فرهنگی در کنارپانل های علمی در مرکز همایش خلیج‌فارس سالن صدف در نمایشگاه بین‌المللی اظهار داشت:

امسال در کناره کنگره علمی، جشنواره فرهنگی با حضور اساتید و اندیشمندان این حوزه را خواهیم داشت که عمدتاً حول محورتم کنگره که دانش و اخلاق است.

دکتر فرزانه همچنین اظهار داشت:

 درمجموع کل کسانی که مجاز به حضور در کنگره هستند ۶۳۷۰ نفر است. از این تعداد ۴۷۰۰ نفر ظرفیت اعلام‌شده وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برای اختصاص امتیاز به شرکت‌کنندگان در کنگره است و مابقی یعنی ۳۰۰۰ نفر صرفاً به‌منظور بهره‌برداری از مباحث علمی کنگره بدون کسب امتیازاست که با هزینه کمتر ثبت‌نام نموده‌اند. البته اعضاء جامعه دندان‌پزشکی می‌توانند رایگان از کلاس‌های کنگره استفاده نمایند. این امتیازی است که برای اولین برای علاقه‌مندان به بحث‌های علمی درکنگره قائل شده‌ایم. این حجم از حضور بدون امتیاز نشانگر این است که برنامه‌های کنگره به‌قدری جذاب است که تعدادی حاضر هستند بدون امتیاز از برنامه استفاده کنند. از این تعداد ۶۰۰ دانشجو ۱۵۰ تکنسین و ۵۰ نفربهداشتکاردر کنگره ثبت‌نام نموده‌اند. ما حتی ثبت‌نام در محل کنگره برای حضور و استفاده از کلاس‌ها را هم خواهیم داشت. به همین جهت از هفته قبل برنامه کنگره را درسایت قراردادیم تا شرکت‌کنندگانی که به دنبال امتیاز کنگره نیستند نیز بتوانند بر اساس نیاز خود در کلاس‌ها شرکت کنند.

نکته مهمی که در کنگره امسال بارز است توجه به مباحث نظری در کنار مباحث عملی است. سعی شده در کلاس‌ها شرکت‌کنندگان قادر باشند مواد و فنّاوری‌های جدید را ببینند و تنها بحث‌های تئوری انجام نشود. به‌خصوص در روز اول که از صبح تا بعدازظهر است کار دست نیز به‌صورت زنده اجرا می‌شود. یک سری پانل نیز داریم بانام کارگاه که هدف اصلی آن کار عملی است که یا خود شرکت‌کنندگان به‌صورت عملی روی آن کار می‌کنند و فیلم‌برداری می‌شود یا فیلم‌هایی که تهیه‌شده مورداستفاده قرارمی گیرد درمجموع آموزش‌ها کلینیکی‌تر است.

در ادامه دکتر فرخ‌زاد با توجه به حضورچشمگیرشرکت های ایرانی تولیدکننده مواد و تجهیزات پزشکی اظهار داشت:

امسال ۲۵ درصد از شرکت‌های حاضر در نمایشگاه کنگره شرکت‌های ایرانی هستند؛ که رقم چشمگیری است. در بعضی از گروه محصولات ازجمله یونیت ما به صادرات رسیده‌ایم؛ که نشانگر این است توانسته‌ایم به مرحله‌ای برسیم که سایر کشورها متقاضی محصولات ما باشند. شاید نتوانیم با کشوری مثل آلمان برابری کنیم اما حداقل محصولی ارائه نموده‌ایم که برای کشورهایی که استانداردها برایشان تعریف‌شده قابل‌پذیرش است.

دکتر خسروانی فرد در ادامه در مورد نحوه کمک جامعه علمی دندان‌پزشکی به هم‌میهنانمان در مناطق سیل‌زده اظهار داشت:

اتفاق مهمی که درکنگره امسال قابل‌ذکر است اختصاص هزینه شام رئیس کنگره که هرساله به‌افتخار مهمانان و اساتید شرکت‌کننده در کنگره برگزار می‌گردید، به مناطق سیل‌زده کشورمان است. همچنین همکاران ما در شعب مبالغ قابل‌توجهی را برای کمک به سیل‌زدگان تهیه و در قالب کمک‌های جنسی موردنیاز اولیه ازجمله پتو و وسایل گرم‌کننده و نیازهای بهداشتی به مناطق ارسال نموده‌اند.

دکتر فرزانه نیز در مورد برنامه‌های جشنواره فرهنگی کنگره افزود:

 در جشنواره فرهنگی پنجاه و نهمین کنگره جامعه دندان‌پزشکی ایران بحث‌هایی در حوزه اخلاق و هنر به‌منظور ارتباط حوزه دانش با تِم کنگره برگزار خواهد شد که شامل

اخلاق از دیدگاه مولانا و بحث‌های اخلاقی سعدی است که توسط اساتید این فن ازجمله دکتر سلمان ساکت و نیز اخلاق در فرهنگ و تاریخ توسط استاد سرگل زایی و نیز پانل بشنو از نی که اختصاصاً به مولوی می‌پردازد. همچنین امسال دکتر فراست خواه در حوزه اخلاق ایرانیان درگذر تاریخ سخنرانی خواهند داشت.

مراسم افتتاحیه پنجاه و نهمین کنگره بین‌المللی جامعه دندان‌پزشکی ایران دوشنبه دوم اردیبهشت ساعت ۱۹ با حضور مسئولین حوزه دندان‌پزشکی و پیشکسوتان جامعه دندان‌پزشکی در محل اجلاس سران برگزار خواهد شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •