آغاز پنجاه و نهمین کنگره بین‌المللی جامعه علمی دندان‌پزشکی ایران

آغاز پنجاه و نهمین کنگره بین‌المللی جامعه علمی دندان‌پزشکی ایران

روابط عمومی جامعه علمی دندان‌پزشکی ایران

 صبح روز دوشنبه دوم اردیبهشت پنجاه و نهمین کنگره علمی جامعه دندان‌پزشکی ایران در محل سالن اجلاس با حضور اساتید پیشکسوتان و دندان‌پزشکان از سراسر کشور آغاز به کار نمود.

در روز اول کنگره سه پانل در سالن اصلی و سه پانل در سالن آمفی‌تئاتر اجرا شد.

درکناراجرای پانل‌های علمی نشست هماهنگی مراکز نیکوکاری و مسئولیت اجتماعی دندان‌پزشکی با حضوردکترعلی تاجر نیا رئیس هیئت‌مدیره جامعه علمی دندان‌پزشکی ایران دکتر بهزاد فرخ‌زاد رئیس کنگره دکتر رضا بیات موحد مسئول کمیته نیکوکاری و مسئولیت اجتماعی جامعه دندان‌پزشکی ایران و بیش از پنجاه نهاد خیریه از سرتاسر کشور در سالن شهریاری برگزار شد.

 ابتدا دکتر فرخ‌زاد رئیس کنگره ضمن خوشامد به حاضرین با اشاره به تِم کنگره که دانش و اخلاق است اظهار داشت: دانش به‌منزله زیربنای پیشرفت جامعه بشری و اخلاق نیاز استفاده صحیح از آن دانش در جهت رفتار انسانی است. طبیعتاً بخش اعظمی از فعالیت‌های شما فعالیتی انسانی است. در حقیقت مسئولیت انسانی و اخلاقی ما را در قبال جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم نشان می‌دهد. امیدوارم نتیجه دورهم جمع شدن ما رسیدن به یک تفکر همکاری و جلوگیری از تشتت و موازی کاری باشد و بتوانیم به هدف اصلی که حل مشکلات جامعه است برسیم.

در ادامه دکتر تاجر نیا با اشاره به تِم کنگره (اخلاق) مهم‌ترین بحث در کنار اخلاق را نیکوکاری دانسته و الزام پرداختن به آن را یادآوری نمود. ایشان با اشاره به فعالیت‌های کمیته نیکوکاری در طی چند سال گذشته و با توجه به برخی فعالیت‌های موازی در عرصه نیکوکار بیان داشت:

با پیشنهاد کمیته نیکوکاری و با تصویب هیئت‌مدیره توافق گردی تا به‌منظور آشنایی گروه‌های فعال در حوزه نیکوکاری در این کنگره یک نشست هماهنگی داشته باشیم. این نشست عمدتاً در مورد گروه‌هایی است که در حوزه دندان‌پزشکی یا سایر موارد فعالیت نیکوکارانه دارند. در این نشست با فعالیت سایر گروه‌ها و گروه‌های هدف آن‌ها و خدماتی که ارائه می‌دهند آشنا خواهیم شد. واقعت این است آن‌طور که بایدوشاید فعالیت این مجموعه‌ها به‌درستی معرفی نشده است. اینکه چه بخش‌هایی چه سرویس‌هایی را به چه گروه هدفی ارائه می‌دهند هنوز تجمیع و هماهنگ نشده است. ما در همین جریان سیل اخیر نیز این تجربه را داشتیم که عدم شناخت از فعالیت‌های مختلف باعث موازی کاری و عدم هماهنگی شده است.

ما در انجمن و کمیته نیکوکاری به این نتیجه رسیدیم که در حوزه فعالیت‌های خیرخواهان نیاز به هماهنگی داریم. البته هر مجموعه‌ای مدیریت‌های خود را خواهد داشت اما آشنایی و هماهنگی با سایر فعالیت‌ها باعث می‌شود هم‌گروه‌های هدف به درست هدایت و راهنمایی شوند وهم موازی کاری صورت نگیرد. محور بحثمان هم ارائه خدمات دندان‌پزشکی توسط مراجع متفاوت است. بعضی از خیریه‌ها موضوعشان دندان‌پزشکی نیست همکاران دندان‌پزشک یا پزشک درمجموع مؤسسین آن مجموعه هستند. به‌طورکلی بیشترین میزان خیرین در حوزه پزشکی مربوط به دندان‌پزشکان است. امروزه مقوله نیکوکاری از مفهوم لطف در حق بخشی از نیازمندان فراتر رفته است.

امروزه بحث مسئولیت اجتماعی است. بحث این است که ما وظیفه‌داریم در جامعه‌ای که زندگی می‌کنیم با توجه به اینکه بخشی از شهروندان این جامعه نه‌فقط در کشور ما در سراسر دنیا نیازمند ارائه خدمات هستند خدمات مناسب ارائه نماییم. ما به دلیل شغل و برای شکرگزاری نسبت به توانایی‌هایی که به ما عطاشده است در قبال نیازمندان مسئول هستیم. به همین جهت با پیشنهاد کمیته نیکوکاری و با تصویب و هیئت‌مدیره هم مصوب کرد که نامش به‌عنوان نیکوکاری و مسئولیت اجتماعی تغییر نماید. خوشحالم که در ادامه مسیر بتوانیم هماهنگی داشته باشیم.

در ادامه جلسه دکتر بیات موحد گزارش کوتاهی از فعالیت سایت‌های نیکوکاری کمیته نیکوکاری و مسئولیت اجتماعی ارائه نمود.

قابل‌ذکر است در حال حاضر کمیته نیکوکاری و مسئولیت اجتماعی جامعه دندان‌پزشکی ایران در موسسه زنان سرزمین خورشید، انجمن صرع ایران، جمعیت امام علی، موسسه خیریه رعدالغدیرو مدرسه جعفری واقع در خیابان تختی کلینیک‌های دندان‌پزشکی به‌منظور ارائه خدمات به گروه‌های نیازمند دایر نموده است.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •