بمناسبت شدت یافتن تخریب جامعه پزشکی کشور
بیانیه انجمن دندانپزشکی ایران

بمناسبت شدت یافتن تخریب جامعه پزشکی کشور

این روزها جامعه پزشکی ایران سخت ترین روزهای خود را در طول عمر طبابت در ایران زمین می‌گذراند. 

این روزها جامعه پزشکی ایران سخت ترین روزهای خود را در طول عمر طبابت در ایران زمین می‌گذراند. 

- گسترش بی رویه دانشگاه ها و فارغ التحصیلان رشته پزشکی 
- فقدان بازار کار مناسب و در خور شأن جامعه پزشکی 
-کنار آمدن با افزایش های قطره چکانی تعرفه خدمات در مقابل سیل افزایش هزینه ها 
-اجرای ناقص طرح تحول سلامت 

باعث گردید که جمعی از اعضای جامعه پزشکی جذب فعالیت های غیر مرتبط شده، جمعی دیگر مهاجرت کنند، و جمع بزرگتری و خصوصا اجتماع بزرگ پزشکان جوان به سختی رسالت حرفه ای خود را به انجام رسانند. 
 در ماه‌ها و هفته‌های اخیر جریان پزشک ستیز کشور که به واسطه رفتارهای غیرکارشناسی، احساسی و عوامانه حتی از ارکان تصمیم گیری کشور یارگیری نموده است،  تعارف را کنار گذاشته و این بار بی حیثیت کردن جامعه پزشکی در نزد افکار عمومی را وجهه همت خود ساخته است. این جریان مسموم فکری که علیرغم تلاش های خود تاکنون نتوانسته است پیوند مردم و پزشکان را تخریب نماید و اعتماد مابین آنها را از بین ببرد، آخرین حربه های خود را برای همراه کردن عوام و نیز مسئولین کار نابلد به کار می‌گیرد. 

- تاکید نادرست بر عدم پرداخت مالیات توسط جامعه پزشکی بدون نام بردن از سایر مشاغل و حرف 
- بزرگنمایی کردن عدم استفاده از کارتخوان در تعداد اندکی از مطب ها و موسسات ارائه خدمات پزشکی 
- تشکیل پرونده های متعدد کیفری و انتظامی با تحریک افکار عمومی برای انجام شکایت از پزشکان
- طرح دو فوریتی و غیرکارشناسی دو برابر کردن پذیرش رشته های علوم پزشکی بدون توجه به زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری 

همه و همه این بار شخصیت جامعه پزشکی کشور را نشانه رفته است. 
متاسفانه صدا و سیما که سال‌هاست از یک رسانه ملی به یک تریبون سلیقه‌ای تبدیل شده بدون توجه به آثار شکاف بین اقشار مردم هر شب و روز در قالب خبر، تحلیل، گزارش و مستند، بی اعتبار کردن جامعه پزشکی را هدف قرار داده است. 

 انجمن دندانپزشکی ایران به عنوان یک تشکل علمی و صنفی هشدار می دهد که مسیر طی شده نه تنها مشکلی از  دولتمردان را برای انحراف افکار عمومی از مشکلات عدیده معیشتی حل نخواهد کرد، بلکه بازی خطرناک خراب کردن اذهان مردم نسبت به یکدیگر،  امنیت اجتماعی و روانی مردم را با تهدید جدی مواجه خواهد ساخت. 

معماران صحنه آرایی خطرناک پزشک ستیزی بدانند که اگرچه جامعه پزشکی به دلیل نوع تربیت و آموزش های ارائه شده و تعهد به مردم عزیزمان تاکنون به این همه توهین و اهانت واکنش نشان نداده است، لیکن صبر ایشان هم حدی دارد. قرار نیست برای همیشه تمام تریبون های عمومی جامعه پزشکی را مورد شماتت و توهین و انتشار اکاذیب قرار دهند و اعضای فرهیخته جامعه پزشکی همیشه به اعتراض کلامی و مسالمت آمیز ادامه دهند. 
ضمن تشکر از نهادهای ناظر که سعی در اجرای کامل قانون دارند هنوز امید داریم عقلای قوم و حاکمان دوراندیش تدبیر کنند و نگذارند با شدت گرفتن این ناجوانمردی ها در حق جامعه پزشکی،  مردم تاوان سخت اعتراض مدنی پزشکان را بدهند. 

در پایان از همکاران می خواهیم تا اطلاع ثانوی و پایان یافتن مراحل تدوین شیوه نامه های اجرایی از ثبت نام در سامانه های مختلف که به شیوه ی ناصحیحی در حال تبلیغ و انجام است،  اجتناب نمایند. 
همچنین از سازمان نظام پرشکی کشور میخواهیم با تبیین مسیر درست ضمن تعامل با نهادهای موثر نظام با تکیه بر قدرت اعضای جامعه پرشکی، نقش موثر خود را بیش از پیش ایفا نماید. 
بدون شک با اصلاح روش‌های نا پسند همکاران همچون گذشته به رعایت قانون ‌مقررات  و رضایت مردم عزیز همت خواهند گماشت. 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 2
  • 0
  •  
  •