در خواست جلوگیری از تصویب طرح غیر علمی و غیر کارشناسی افزایش ظرفیت پذیرش  دانشکده های دندانپزشکی

در خواست جلوگیری از تصویب طرح غیر علمی و غیر کارشناسی افزایش ظرفیت پذیرش دانشکده های دندانپزشکی

کارزار جلوگیری از تصویب طرح غیرعلمی و غیر کارشناسی افزایش ظرفیت دانشکده های دندانپزشکی

جناب حجةالاسلام و المسلمین رئیسی 
ریاست محترم جمهوری وشورای عالی انقلاب فرهنگی 
اخیرا پیشنهاد افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشکده های دندانپزشکی کشور در کمیته راهبردی شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد
و به زودی برای تصویب نهایی به صحن شورا خواهد آمد. با توجه به موارد زیر اینجانبان درخواست داریم تا از تصویب این پیشنهاد غیر کارشناسی که بدون شک آموزش فراگیران رشته دندانپزشکی و در نهایت ارائه خدمات با کیفیت برای مردم را با تهدید جدی مواجه خواهد ساخت جلوگیری نمایید. 
بنیان گذاری دانشکده های دندانپزشکی بر اساس اصول علمی و افزایش منطقی آنها در پیش از پیروزی انقلاب و حتی دو دهه اول پس از آن موجب برون داد دانش آموختگانی با دانش کافی و مهارت بالا گردید. جذب و موفقیت دندانپزشکان ایرانی در بسیاری از کشورهای پیشرفته در طی سالهای گذشته بیانگر این ادعاست. و این افتخار همچنان ادامه دارد.
اخیرا و بر اساس اطلاعات پایگاه سایماگو به احاظ تعداد مقالات چاپ شده در سال ۲۰۲۱ در مجلات معتبر دندانپزشکی ایران رتبه ۱۱ جهانی را داراست. 
متأسفانه تلاش در جهت :
🔷افزایش بی رویه و غیر علمی تعداد دانشکده‌های دندانپزشکی، بدون توجه به نظرات کارشناسی
🔷افزایش دستوری ظرفیت دانشکده ها 
🔷اعمال سهمیه های مختلف و تبعیض آمیز
🔷استانداردهای علمی در دانشکده های دندانپزشکی کشور را به شدت کاهش داده و ضمن گسترش بی‌عدالتی اموزشی، موجب افت کیفی آموزش علمی و عملی خواهد گردید. بی‌عدالتی‌های آموزشی همچنین ضمن افت کیفیت آموزش دندانپزشکی در دانشکده ها و کاهش اعتبار دندانپزشکان ایرانی در عرصه بین المللی، خواهد شد.
 نظر به اهمیت رشته های علوم پزشکی در سلامت جامعه که امری حیاتی و اساسی است، مجموعه عوامل فوق باعث می گردد تا و در نهایت کاهش کیفیت نظام سلامت در کشور را شاهد باشیم و دود این تصمیمات غلط در نهایت به چشم مردم خواهد رفت.
بدون شک افزایش غیر علمی دندانپزشکان نه کاهش بیماری های دهان و دندان را به دنبال خواهد داشت و نه آنگونه که برخی نمایندگان مجلس ادعا می کنند موجب ارزان شدن خدمات دندانپزشکی خواهد شد ضمن اینکه سابقه 40سال گذشته  نشان می دهد که افزایش دندانپزشکان حتی توزیع جغرافیایی متناسب دندانپزشکان را نیز تامین نخواهد کرد. سیاستگذاران و تصمیم گران  اگر نگران هزینه های خدمات دندانپزشکی هستند بایستی در وهله اول در تقویت آموزش بهداشت و پیشگیری سرمایه گذاری جدی نموده  و در ادامه  با تقویت بیمه های پایه و تکمیلی و خرید خدمت از بخش های دولتی و خصوصی و هزینه های انجام شده را اثر بخش کنند.
ما امضا کنندگان این کارزار از جنابعالی و سایر اعضای محترم شورالی انقلاب فرهنگی می خواهیم ضمن مخالفت بااین طرح موضوع ارتقای سلامت دهان و دندان و ارائه عادلانه خدمات دندانپزشکی را که یک مسئله چند عاملی است،  به شکل کارشناسی و آسیب شناسی و درمان کنند.
دعوت از تمامی دندانپزشکان ایران
سلامت مردم ایران در خطر است

https://www.karzar.net/46314
#سلامتمردمدرخطراست
#دندانپزشکان
#افزایش_ظرفیت
#سلامت_مردم
#جامعهدندانپزشکیایران

https://t.me/idadent

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 1
  • 0
  •  
  •