بیانیه جامعه دندانپزشکی ایران پیرامون احیای مجدد نیروی حد واسط درمانی                             شک

بیانیه جامعه دندانپزشکی ایران پیرامون احیای مجدد نیروی حد واسط درمانی شک

بیانیه جامعه دندانپزشکی ایران پیرامون احیای مجدد نیروی حد واسط درمانی شک نداریم که آنچه در دراز مدت اتفاق خواهد افتاد، به نفع مردم نیست. #سلامت مردم #دندانپزشکان # حدواسط #جامعه دندانپزشکی ایران. https://t.me/idadent

بار دیگر نمایندگان مجلس ایران بدون استفاده از نظر صاحب نظران حوزه سلامت دهان و دندان و در اندیشه و تدارک نوشتن پیش نویس طرح تربیت نیروی حدواسط درمانگر با توجیه نبودن دندانپزشک در نقاط محروم کشور هستند.
هنوز مرکّب ابلاغ افزایش ظرفیت در رشته های دندانپزشکی خشک نشده که طرح غیر کارشناسی دیگری با رویکردی عوامفریبانه در حال تصمیم گیری است.
در بحبوحه بی توجهی به نظر کارشناسی حتی از بدنه دولت همسو ، و در هنگامی  که میتوان از حضور و خدمات خیل دندانپزشکان طرحی  بعد از ساعات کاری شان در قالب خرید خدمت استفاده نموده  و در حالیکه از بسیاری از دندانپزشکان جوان به دلیل عدم امکان در بکارگیری مناسب استفاده صحیح نمیشود و نیز در زمانی که تعداد قابل توجهی تکنسین سلامت تربیت شده بلاتکلیف و بیکار هستند و میتوانند به عنوان نیروهای حدواسط بهداشتی در امر پیشگیری خدمات ارزشمند و موثری انجام دهند، تربیت نیروی حد واسط درمانگر طرحی موفق و کارآمد نخواهد بود.
خصوصا اینکه به تجربه ثابت شده است اینان پس از مدتی با استفاده از قوانین  موجود و یا تصمیمات خلق الساعة و بدون شرکت در کنکور به دندانپزشک تغییر وضعیت داده و  پس از مدتی کوتاه خدمت در مناطق محروم را رها کرده ودر شهر های بزرگ به امر درمان خواهند پرداخت .
و شک نداریم که آنچه در دراز مدت اتفاق خواهد افتاد، منافع مردم نیست.
 امیدواریم با تلاش و پیگیری های همه کارشناسان و اساتید عرصه سلامت و بهداشت دهان و دندان و مسئولان مربوطه این پیشنهاد ناپخته که مورد نقد جدی مسئولین مرتبط در وزارت بهداشت هم هست، امکان طرح و تصویب در صحن علنی مجلس را پیدا نکرده و نمایندگان محترم توجه به نقطه نظرات دلسوزان و اساتید دندانپزشکی جامعه نگر را بر اقدامات عجولانه ای که ولو با نیت خیر انجام میشود، ترجیح دهند.
جامعه دندانپزشکی ایران ضمن مخالفت جدی با احیای احتمالی طرح شکست خورده تربیت نیروی حدواسط  درمانگر آمادگی دارد تا در نشست هایی با نمایندگان محترم عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و تبیین مشکلات ناشی از این طرح با همکاری اساتید برجسته و صاحب نظر حوزه سلامت دهان برنامه و طرح های سلامت محور و پیشگیرانه را در اختیار وزارت بهداشت قرار دهد تا ضمن تحقق شعار پیشگیری مقدم بر درمان در صورت لزوم بیمارانی که در نقاط محروم به درمانهای سطوح بالاتر نیاز دارند بر اساس دسترسی عادلانه خدمات به نزدیکترین مرکز درمانی مرتبط در منطقه که با امکانات مناسب درمانهای دندانپزشکی مجهز شده باشد ارجاع دهند.

جامعه دندانپزشکی ایران

مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 •