قانون افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاههای مادر و مهم دولتی در سال ۱۳۸۷

قانون افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاههای مادر و مهم دولتی در سال ۱۳۸۷

قانون افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاههای مادر و مهم دولتی در سال ۱۳۸۷

ماده واحده

شماره۴۳۵۸۴/ ۲۲۸
تاریخ : ۷/۸/۱۳۸۷
جناب آقای دکتر محمود احمدی‌نژاد ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
در اجراء اصل یکصد و بیست و سوم (۱۲۳) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاههای مادر و مهم دولتی در سال ۱۳۸۷ که با عنوان طرح دوفوریتی افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاههای مادر و ممتاز و درجه یک در سال ۱۳۸۷ به مجلس شورای اسلامی تقدیم گردیده بود، با تصویب در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ ۲۱/۷/۱۳۸۷ و تأیید شورای محترم نگهبان به پیوست ابلاغ می‌گردد.
رئیس مجلس شورای اسلامی ـ علی لاریجانی
شماره: ۱۳۶۷۵۱
۱۶/۸/۱۳۸۷
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ـ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
قانون افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های مادر و مهم دولتی در سال ۱۳۸۷ که در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ بیست و یکم مهرماه یکهزار و سیصد و هشتاد و هفت مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱/۸/۱۳۸۷ به تأیید شورای نگهبان رسیده و طی نامه شماره ۴۳۵۸۴/۲۲۸ مورخ ۷/۸/۱۳۸۷ مجلس شورای اسلامی واصل گردیده است، به پیوست جهت اجرا ابلاغ می‌گردد.
رئیس جمهور ـ محمود احمدی‌نژاد
قانون افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاههای مادر و مهم دولتی در سال ۱۳۸۷
ماده واحده ـ ظرفیت پذیرش دانشجو که از طریق آزمون سراسری در رشته‌های روزانه در دانشگاههای مادر و مهم دولتی پذیرش می‌شوند در رشته‌های:
الف ـ فنی و مهندسی و پزشکی.
ب ـ حقوق و به تشخیص وزارت علوم در سایر رشته‌های علوم انسانی که مورد تقاضای بالای داوطلبان است. به صورت زیر افزایش می‌یابد:
۱ـ رشته‌هایی که در سال ۱۳۸۷ نسبت به سال ۱۳۸۶ کاهش ظرفیت پذیرش داشته‌اند به میزان ظرفیت پذیرش دانشجو در سال ۱۳۸۶ افزایش می‌یابد.
۲ـ ده درصد (۱۰%) به ظرفیت پذیرش دانشجو در سال ۱۳۸۷ در رشته‌های فوق‌الذکر اضافه می‌گردد. تبصره۱ـ به دولت اجازه داده می‌شود با جابجایی در اعتبارات جاری و تملک دارایی سرمایه‌ای تا مبلغ نود میلیارد (۹۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰) ریال از جزء (۱۵) ردیف (۱۰۱۰۰۰) اعتبارات موردنیاز را به دانشگاههای ذیربط پرداخت نماید.
تبصره۲ـ افزایش ظرفیت ایجادشده بر طبق این قانون براساس نمره زیرگروه مربوطه در آزمون سراسری سال ۱۳۸۷ صرفاً با تأثیر سهمیه مناطق ۱، ۲ و ۳ کشوری و به صورت آزاد و بدون تأثیر هرگونه سهمیه بندی‌های دیگر صورت می‌گیرد.
تبصره۳ـ وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری موظف است گزارش کاملی از اقدامات و پذیرش‌های صورت گرفته در دانشگاهها را به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارائه نماید.
تبصره۴ـ دانشگاههایی که براساس این ماده واحده ظرفیت آنها افزایش می‌یابد، عبارتند از:
تهران ـ صنعتی شریف ـ علم و صنعت ایران ـ صنعتی اصفهان ـ امیرکبیر ـ شیراز ـ شهیدبهشتی ـ تبریز ـ مشهد ـ علوم پزشکی تهران ـ علوم پزشکی شهیدبهشتی ـ علوم پزشکی ایران ـ علوم پزشکی شیراز ـ علوم پزشکی اصفهان ـ علوم پزشکی تبریز ـ علوم پزشکی مشهد ـ علوم پزشکی اهواز ـ علوم پزشکی کرمان.
قانون فوق مشتمل بر ماده واحده و چهار تبصره در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ بیست و یکم مهرماه یکهزار و سیصد و هشتاد و هفت مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱/۸/۱۳۸۷ به تأیید شورای نگهبان رسید.
رئیس مجلس شورای اسلامی ـ علی لاریجانی

مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • کاربر
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۶/۲۲ - ۱۱:۳۵
  مطلب جالب و مفیدی بود ممنون از شما
  1 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 •